Jachting Kuba: Dobrodružství karibských vod

Published by Plujeme on 06.02.2025
Jachting Kuba: Dobrodružství karibských vod

Jedinečnost kubánského jachtingu

Když se řekne „jachting Kuba“, většina zkušených námořníků zbystří. Proč? Protože Kuba nabízí něco, co jiné destinace v Karibiku už dávno ztratily – autenticitu a divokou krásu. Zapomeňte na přeplněné maríny plné turistů a moderního luxusu. Na Kubě vás místo toho čekají zátoky, které vypadají, jako byste byli prvním člověkem, co do nich kdy vkročil.

Představte si například plavbu kolem souostroví Jardines de la Reina, kde narazíte na neporušené korálové útesy a žádné hotely v dohledu. Nebo zakotvení u Cayo Largo, kde bílé pláže soupeří s dokonalostí fotek z katalogů cestovních kanceláří. Je to jako výlet časem zpět, kdy byl Karibik ještě rájem pirátů a objevitelů.

A co je nejlepší? Na palubě jachty nebo katamaránu máte svobodu objevovat tyto poklady vlastním tempem. Bez ohledu na to, zda jste dobrodruh toužící po opuštěných místech nebo milovník klidného houpání na vlnách s koktejlem v ruce – Kuba má něco pro každého.

Příroda a fauna Kuby z paluby jachty

Kuba není jen o doutnících a salse. Z paluby lodi se vám otevře úplně jiný svět – svět tropické přírody, která doslova bere dech. Široká pobřeží lemovaná mangrovníky, průzračná voda plná života a nekonečné množství korálových ostrůvků tvoří dokonalé prostředí pro pozorování fauny i flóry.

Během plavby kolem Kuby na jachtě můžete zahlédnout rejnoky elegantně klouzající pod hladinou nebo hejna pestrobarevných ryb hrajících si mezi korály. Delfíni? Ti tu nejsou žádnou vzácností – často připlouvají k lodím jen tak pro radost z rychlé společnosti.

Ale pozor! Není fauna jako fauna – třeba krokodýli na Cayo Largo rozhodně nepatří mezi domácí mazlíčky. Takže pokud se rozhodnete skočit do vody blízko břehu, mějte oči na stopkách (a doufejte, že právě nemají hlad). Přesto je ale kubańská příroda fascinující nejen svou rozmanitostí, ale i tím, jak neporušená a divoká stále je.

Výhody katamaránu pro plavbu kolem Kuby

Pokud přemýšlíte o tom, jakou loď si vybrat pro své kubánské dobrodružství, odpověď je jednoduchá: katamarán! A věřte mi, jakmile jednou vyzkoušíte tuhle dvoutrupovou krásku, už nikdy nechcete zpátky na klasickou plachetnici.

Proč právě katamarán? Začněme stabilitou – díky dvěma trupům vás během plavby nepřepadne pocit, že jste zapomněli posnídat kinedryl. Takže i ti méně mořsky odolní budou na palubě šťastní. Navíc katamarán nabízí dostatek prostoru jak uvnitř kajut, tak venku na palubě. Ideální nejen pro rodiny s dětmi nebo větší skupiny přátel, ale i pro ty, kdo si chtějí prostě užít pohodlí.

A co praktičnost? Kuba může být někdy výzvou co se týče dostupnosti potravin a zásobování (aneb "co chybí dneska ve skladu místního obchodu?"). Ale s dostatečně velkou kuchyní a úložným prostorem katamaránu můžete bez problému vyrazit i na delší plavby bez nutnosti častého doplňování zásob.

V neposlední řadě je tu jeden důležitý bonus: nízký ponor! Díky němu se dostanete blíž ke břehu než s běžnou lodí. To znamená snadnější přístup ke korálovým útesům nebo možnost zakotvit v mělkých lagunách tam, kam jiné lodě prostě nemohou.

Katamarán na Kubě je zkrátka kombinací komfortu a svobody – přesně toho mixu, který dělá karibský jachting naprosto nezapomenutelným zážitkem.

Komfort a praktičnost během plavby

Řekněme si to narovinu – jachting na Kubě není pro ty, co mají chuť každou noc večeřet u švédských stolů a ráno si dát kávu z designového presovače. Ale kdo by chtěl? Kuba vás pozve na autentické dobrodružství, kde se luxus měří jinými hodnotami – třeba tím, že můžete usínat pod hvězdami v absolutním tichu ukotvení v odlehlé zátoce.

Katamarán je ideální volbou nejen kvůli prostoru a stabilitě, ale i díky jeho chytrému uspořádání. V plovácích najdete pohodlné kajuty s vlastní koupelnou (ano, můžete mít teplou sprchu i uprostřed Karibiku). Společenská místnost s kuchyní je vybavená vším potřebným – od lednice až po trouby a vařiče. Takže žádný strach, snídani si zvládnete připravit i sami. A pokud ne, vždy je tu kapitán jako kulinářská záloha.

Na palubě máte dostatek prostoru k relaxaci – od velkých sedaček na zádi po síť nataženou mezi trupy katamaránu, kde se můžete válet s koktejlem v ruce a pozorovat moře pod sebou. Když už mluvíme o koktejlech – nezapomeňte si nabrat zásoby limetek pro každodenní dávku mojita!

Praktičnost katamaránu oceníte hlavně při kotvení v méně přístupných oblastech. Díky nízkému ponoru si můžete dovolit zakotvit blízko pláží nebo lagun, kam by běžná jachta ani nepáchla. A co teprve ta svoboda? Mít vlastní plovoucí hotel znamená, že kdykoliv zatoužíte po změně scenérie, stačí vytáhnout kotvu a vyrazit dál.

Ať už míříte do divokých Jardines de la Reina nebo na některý z menších ostrůvků, komfort katamaránu zajistí, že se budete cítit jako doma – jen s výhledem na nekonečný Karibik.

Cienfuegos a okolní ostrovy

Vaše dobrodružství může začít právě zde – v okouzlujícím přístavním městě Cienfuegos. Toto místo známé svou koloniální architekturou a pastelově zbarvenými budovami není jen vstupní bránou do kubánských vod, ale také skvělým místem pro aklimatizaci před vyplutím. Námořníci obvykle využívají místní marínu k posledním přípravám – doplnění paliva nebo nakoupení zásob (ačkoli supermarkety ve stylu západního světa tu moc nečekejte).

Odtud se nabízí hned několik nádherných destinací. Ostrovy jako Cayo Guano nebo Cayo Sal jsou doslova perly skryté mezi korály. Místní pláže s bílým pískem vypadají jako vystřižené z pohlednice a voda je tak průzračná, že vidíte až na dno i bez potápění. Co víc si přát?

A pokud máte chuť na trochu exotiky a fauny, vydejte se směrem k ostrovu Cayo Largo del Sur. Tento ráj leguánů vás okouzlí nejen svou přírodou, ale také atmosférou naprostého klidu a samoty. Pozor však při kotvení – kromě rejnoků tu můžete zahlédnout i krokodýly!

Oblast Jardines de la Reina

Pro opravdové dobrodruhy je tu chráněná oblast Jardines de la Reina (neboli Zahrady královny). Tohle místo není jen jedním z největších přírodních pokladů Kuby, ale také snem každého potápěče.

Zahrady královny tvoří rozsáhlý systém korálových útesů obklopených mangrovníky a nedotčenými písečnými plážemi. Na rozdíl od jiných populárních karibských lokalit je zde turistický ruch přísně regulovaný. To znamená jediné – žádné přeplněné kotviště ani hlučné party lodě.

Během plavby po tomto regionu zažijete neuvěřitelné chvíle klidu a propojení s přírodou. Šnorchlování mezi hejny pestrobarevných ryb nebo setkání se žraloky velrybími patří k vrcholům každé návštěvy této oblasti.

Oblíbené zastávky jako Cayo Largo a Trinidad

Cayo Largo del Sur si získalo pověst jednoho z nejkrásnějších míst na Kubě – právem! Jeho 27 kilometrů dlouhé bělostné pláže přímo lákají ke koupání nebo lenošení pod kokosovou palmou. Nesmíte zapomenout navštívit želví farmu Finca de Tortugas nebo se vydat šnorchlovat k místním korálovým útesům.

A když zatoužíte po troše historie? Přesuňte se směrem ke kulturnímu skvostu Trinidadu. Toto město zapsané na seznam UNESCO vás ohromí svou koloniální architekturou i poklidnou atmosférou starobylých uliček dlážděných kočičími hlavami.

Zakotvěte v přístavu Casilda poblíž Trinidadu a vydejte se prozkoumat starobylé plantáže cukrové třtiny či nádherný Playa Ancón – jednu z nejkrásnějších kubánských pláží vhodnou i pro šnorchlování.

Komplexní mix historie, kultury i přírodních krás dělá z těchto zastávek povinné body každého itineráře jachtaře toužícího po skutečném kubánském zážitku!

Povolení a hraniční kontroly

Pokud si myslíte, že zaplujete do kubánských vod jako pirát z Karibiku bez papírování, tak vás musím zklamat. Kuba miluje byrokracii. A když říkám miluje, myslím tím, že si na ní opravdu zakládá. Před každou plavbou kolem Kuby na jachtě je nutné získat námořní povolení, tzv. „despacho“. Ano, tohle slovo se vám velmi rychle vypálí do paměti.

Jak to funguje? Při příjezdu do první maríny vás navštíví Guarda Frontera – místní hraniční stráž – a provede kontrolu lodi i dokumentů. Mimochodem, pokud máte štěstí a přijde dámská posádka v uniformě, možná vám den zpříjemní pohledem na ladné nožky v sukni. Ale zpět k věci. Kontrola většinou zahrnuje zapečetění satelitního telefonu (ano, opravdu), razítkování turistických karet a občas i důkladnější prohlídku.

A teď pozor – aby bylo všechno zajímavější, na Kubě potřebujete povolení i pro přesun mezi jednotlivými přístavy nebo ostrovy. Takže před každým dalším kotvištěm vás čeká opět návštěva Guarda Frontera. Připravte se na spoustu formulářů, razítek a úsměvů (ty většinou pomáhají vyřešit drobné nesrovnalosti).

Ať už plánujete vyplout ze slavné Havany nebo klidného Cienfuegosu, důkladně si předem zjistěte aktuální pravidla pro vstup do země i povinné dokumenty. Všechno musí být v pořádku ještě předtím, než vytáhnete kotvu. Kdo by chtěl mít problémy s hlídači karibského ráje?

Doporučené vybavení a zásoby na palubě

Při plánování jachtingu kolem Kuby platí jednoduché pravidlo: co nemáš s sebou, to nejspíš neseženeš. Kubánské obchody nejsou zrovna přehlídkou hojnosti a výběru. Spíš se připravte na minimalistický sortiment ve stylu: rýže, fazole a tuňák v konzervě.

Základem je tedy dobré plánování zásob. Nezapomeňte si nabalit dostatek trvanlivých potravin – těstoviny, omáčky ve sklenicích nebo sušené ovoce jsou ideálními parťáky pro vaši kuchyňskou kreativitu na palubě. Pokud jste milovníci kávy nebo čaje, rozhodně vezměte dostatečné množství vlastní zásoby – kubánská káva je skvělá, ale její dostupnost může být loterie.

Pitná voda? Absolutní priorita! Na palubě katamaránu budete mít sice možnost využít filtrační zařízení nebo cisterny s vodou z pevniny, ale není od věci mít pár kanistrů vody jako zálohu.

A co další vybavení? Myslete prakticky: mapy (a ano, ty papírové!), základní lékárničku obsahující vše od repelentu po léky proti mořské nemoci a samozřejmě náhradní díly pro loď. Sluneční krém je také nezbytný – karibské slunce se rozhodně nemazlí.

Jedním z nejlepších tipů je investice do kvalitního vybavení na šnorchlování nebo potápění. Korálové útesy kolem Kuby jsou dechberoucí a byla by škoda nevyužít příležitost ponořit se do podmořského světa plného barevných ryb a mořských želv.

Zkrátka platí heslo: buď připravený! A když už něco zapomenete? No tak aspoň budete mít další historku k vyprávění u rumového koktejlu večer na palubě.

Nejvhodnější doba k vyplutí

Kubánské počasí vás bude během plavby rozmazlovat po celý rok – většinou. Průměrná teplota vzduchu kolem 25–30 °C a voda nikdy chladnější než 24 °C zní jako sen každého jachtaře. Ale... vždycky je tu nějaké „ale“. Ideálním obdobím pro jachting Kuba je období sucha mezi listopadem a dubnem.

V zimních měsících bývá počasí nejstabilnější s mírnými pasátovými větry ze severovýchodu o síle 4–6 Beaufortovy stupnice – nic moc dramatického ani pro méně zkušené posádky. Navíc jsou zdejší vody během této sezóny mimo dosah tropických bouří i hurikánů.

Od května do října nastává období dešťů s vyšší vlhkostí vzduchu (ano, budete mít pocit sauny 24/7). Přeháňky bývají krátké a prudké – dobrá zpráva je, že hned potom vysvitne slunce jako by nic.

Pokud ale plánujete plout mezi srpnem a říjnem, mějte oči na počasí i předpovědi bouří! Je to totiž hlavní sezóna hurikánů v Karibiku. Plavba během této doby není doporučena bez řádného sledování meteorologické situace – loď není místo, kde chcete zažít divoký karibský vítr naplno.

Celkově vzato: chcete-li stabilní vítr do plachet (doslova) a jasné nebe nad hlavou? Pak směřujte své dobrodružství právě na začátku roku!

Vliv větrů a pasátů na plavbu

Když se řekne „pasáty“, zkušeným jachtařům se hned vybaví Karibik. Kuba není výjimkou – pasáty zde vládnou neúprosně a tvoří nedílnou součást jachtařského dobrodružství. Od prosince do května fouká vítr stabilně ze severovýchodu, což je ideální pro plynulé plachtění. Síla větru se pohybuje mezi 4 až 6 Beauforty, což znamená pohodlné podmínky pro většinu jachtařských posádek.

Ale pozor, pasáty nejsou vždycky jen kamarádi. Mohou přinést i tzv. „vánoční větry“ – ostré poryvy o síle až 7 Beaufortů, které vám dají najevo, že Karibik není jen romantická pohoda u pláže. Tato situace je častější v zimních měsících, kdy systémy vysokého tlaku vzduchu na severovýchodě tlačí vítr přes ostrovy s větší intenzitou.

Letní měsíce, od června do října, jsou úplně jiný příběh. Vítr slábne a někdy se dokonce stáčí k východu nebo jihovýchodu. To zní možná jako skvělé podmínky pro líné lenošení na palubě, ale přichází riziko tropických bouří a hurikánů – zejména mezi srpnem a říjnem. Pokud tedy plánujete letní plavbu kolem Kuby na jachtě, doporučuji sledovat předpověď počasí tak pečlivě, jako by šlo o život (protože v tomto případě opravdu jde).

Ať už se rozhodnete vyplout kdykoliv, mějte na paměti vliv větru na jednotlivé oblasti kolem Kuby. V některých úsecích mezi ostrůvky může být vítr silnější kvůli zúžení prostoru mezi pevninou a mořem – právě tehdy oceníte stabilitu katamaránu!

Šnorchlování u korálových útesů a potápění v Karibiku

Pokud máte slabost pro podmořský svět, Kuba vás okamžitě očaruje. Představte si nekonečné korálové zahrady obklopené průzračnou vodou – tak jasnou, že můžete při šnorchlování pozorovat ryby snad i bez masky! Kubánské vody jsou domovem jedné z největších korálových bariér na světě a každý ponor tady je jako cesta do akvária.

Jedním z nejlepších míst pro šnorchlování je oblast Jardines de la Reina (Zahrady královny). Tento chráněný ekosystém je absolutní ráj nejen pro potápěče, ale i pro šnorchlaře všech úrovní dovedností. Zdejší vody jsou doslova přeplněné životem – od hejna barevných papouščích ryb až po obří želvy pomalu plující nad korály.

Pokud máte odvahu ponořit se trochu hlouběji (a máte potřebnou výstroj), potápění vám nabídne ještě intenzivnější zážitky. Plavte vedle elegantních žraloků hedvábných nebo se nechte fascinovat obřími goliáši ukrývajícími se mezi skalami. A pokud máte štěstí (a správné načasování), můžete spatřit dokonce žraloka velrybího!

Pro méně odvážné nebo začátečníky nabízí Cayo Largo del Sur ideální podmínky – mělčiny s klidnou vodou umožňují pohodové šnorchlování bez potřeby složitějšího vybavení. A co takhle začít den ranním skokem do vody přímo z paluby katamaránu? To je rozhodně zážitek k nezaplacení.

Potápění či šnorchlování v kubánských vodách není jen vizuální hostina; je to příležitost propojit se s přírodou tak blízko, jak to jen jde. Jen nezapomeňte respektovat zdejší křehký ekosystém – dotýkat se korálů nebo krmit ryby může způsobit více škody než radosti.

Objevování tajemných zátok a divoké přírody

Jedním z hlavních důvodů, proč si vybrat jachting Kuba jako svou další destinaci, je příslib naprosté svobody objevování míst nepoznamenaných masovou turistikou. Kuba nabízí tisíce malých ostrůvků a skrytých zátok čekajících na své objevení – doslova ráj pro každého dobrodruha s kapitánskou čepicí.

Jedna z nezapomenutelných zastávek může být například Cayo Rico – ostrov obklopený tyrkysově modrou vodou a bílým pískem tak jemným, že budete mít pocit chůze po hedvábí. Zdejší laguny jsou domovem rejnoků jižních i dalších exotických mořských tvorů.

Milovníci samoty najdou své štěstí na místech jako Cayo Algodón Grande – ostrov známý svou neuvěřitelnou izolací a nedotčeností. Při připlouvání k tomuto místu budete mít pocit, že jste první člověk za posledních sto let, kdo sem vůbec vkročil.

Nejen pod hladinou to však žije! Mangrovové lesy lemující mnoho těchto ostrůvků jsou domovem ptáků všech barev duhy i dalších zvířat typických pro tuto oblast Karibiku. Rána zde bývají naplněna zvuky přírody – od zpěvu ptáků po tiché zurčení vln omývajících pobřeží.

Ať už zakotvíte kdekoliv, každý kout kubánských ostrovů nabízí něco jedinečného: osamělost divočiny bez mobilního signálu (ano!) nebo autentický kontakt s přírodou ve své nejčistší podobě.

Ať už jste zkušený námořník, nebo jen snílek toužící po dobrodružství, jachting Kuba vás přenese do světa plného nádherných zátok, divoké přírody a karibského šarmu. Tak co, máte odvahu se nalodit? Vydej se na průzkumnou plavbu okolo Kuby a objev kouzlo tohoto jedinečného ráje!

Nejnovější Blog

06.02.2025

Objevujte krásy Řecka na jachtě: Historie a moře v harmonii

Představte si, že se ráno probudíte na jachtě, slunce jemně hřeje, šumění moře ladí vaši mysl a v dálce se rýsují antické chrámy na skalách. Zní to jako sen? V Řecku je to realita! Jachting v těchto vodách není jen o plachtění – je to cesta historií, přírodou a kulturou v dokonalé harmonii. Tak co, nalodíte se?

06.02.2025

Objevte krásy Jónského moře při jachtingu v Řecku

Představte si, jak stojíte na palubě jachty, vítr vám čechrá vlasy a před vámi se rozprostírá nekonečná modř Jónského moře. Žádné přecpané pláže, jen klidné zátoky, tyrkysová voda a výhledy jako z pohlednic. A co teprve ten pocit svobody, kdy si můžete naplánovat cestu od Lefkády přes Ithaku až po slavný Zakynthos? Pokud jste někdy uvažovali o jachtingu v Řecku, Jónské moře je tím pravým místem, kde začít – a možná už nikdy nebudete chtít přestat.

06.02.2025

Marina pro čerstvé kapitány

V ruce držíte ještě mokrý kapitánský průkaz a v hlavě se Vám už honí, jak stojíte za kormidlem plachetnice a vyplouváte na svoji první plavbu jako kapitán, vstříc novým dobrodružstvím? Pocit, který zažijete jen jednou v životě. Aby se tento okamžik nestal Vaší noční můrou, je potřeba pečlivě vybírat marínu, ze které vyplouváte. Protože tentokrát to bude opravdu jen na Vás – po ruce nebude zkušený kapitán, který ochotně poradí a je (na kurzu) stále po ruce.

Yacht Compass Yacht Compass needle
Načítání . . .